SCP مقدمه‌ای نوین از جهان


خب، شما به طور اتفاقی با چیزی به اسم "SCP" رو به رو شدی. متوجه شدی که پای یه وبسایت بزرگ وسطه و مطمئن نیستی چه خبره یا اینکه، باید از کجا شروع کنی. این راهنما، تمام چیزهایی که لازمه درباره ماهیت SCP بدونی و تمام چیزهایی که ارائه میده رو توضیح داده. این راهنما مجموعه‌ای از مقالات و خلاصه‌های متونی است که طراحی شدن، تا آغازگری عالی برای ورود صحیح شما به این جهان و ویکی، همون طوری که هست و باید دیده بشه، باشن.

این بخش اول راهنماست؛ که به دو قسمت تقسیم شده. این قسمت شامل بخشهای زیر میشه.

اصول اولیه
مقدمه‌ای به بنیاد SCP و ویکیِ آن، که شامل فرمت SCP ، کلاسهای اشیا، اطلاعات مربوط به جهان SCP و بنیاد، واژگان مهم و دلایل اهمیت تمام این چیزهاست.

ویکی
این سایت درباره این حرف میزنه که فرد چه‌طور می‌تونه به خوبی در سایت مشارکت کنه. همچنین توضیح میده که چجوری میشه در سایت عوض شد، فعال و در عین‌حال فروتن بود و درست رفتار کرد. این ویکی شامل دستورالعمل کارهایی هست، که باید از آنها اجتناب کنین. و اینکه چه طور میتونید مقالات SCP بنویسید.

چیزهایی که باید بخونید و کارهایی که باید انجام بدید
توی جهان SCP ، که تمام سبکهای نوشتاری و تمام مقالات متفاوتی که میتونید بخونید رو شامل میشه. از -J ها، EX ها، نامزدهای scp-001، گروههای مورد توجه بنیاد، داستانها، حقیقت‌های جهان و مطالب زیاد دیگری رو شامل میشه.

اصول اولیه
این بنیاد که به صورت مخفیانه در سراسر جهان کار میکنه، خارج از هر محدوده قدرت قضایی، مسئولیت مهار اشیا موجودات و یا پدیده‌های ناهنجار رو بر عهده گرفته. این ناهنجاری ها، با خطری که متوجه سلامت جسمی و روانی میکنن، خطری جدی برای امنیت جهانی اند.

معرفی
بیاد SCP یک پلتفرم نویسندگی مشترک هست که حول بنیادی خیالی متمرکز شده. سازمانی علمی و نظامی که به‌منظور محافظت از بشریت و وضعیت موجودِ جهان، ناهنجاریها، اشیا، موجودات، مکانها، مفاهیم و یا پدیده‌هایی که به هر نحو قوانین طبیعت رو نقض میکنن پیدا کرده و مهارسازی میکنن.

نویسندگان در سایت SCP داستان تعریف میکنن و ایده‌هایی رو در این جهانِ فانتزی، علمی-تخیلی بررسی میکنن. آنها متونی غنی خلق میکنن که در جهانی اتفاق می‌افتن که در آن ناهنجاریها وجود داشته، سازمانها و مردم با آنها تعاملات دارن. این مقالات می‌تونه انواع مختلف موجوداتی که ممکن است در این جهان وجود داشته باشن (خود SCP ها) رو به نمایش بذاره، و یا روایات جذابی که درباره زندگی افراد و تعاملات آنها در دنیای SCP است تعریف کنن(داستانها، حقایق دنیا و فرمت‌های gol).
تمرکز اصلی SCP ویکی بر روی فایلهای SCP (که معمولاً آنها رو SCP خالی صدا میکنیم). این متون مجموعه متون فنی در جهان SCP هستن که گفته میشه توسط بنیاد، برای درک، آنالیز، آزمایش، و مهمتر از همه مهار ناهنجاری جمع‌آوری میشن. فایلهای SCP در واقع نوعی نوشته محدود هستن، روشی جالب برای تعریف کردن داستان درباره ماهیت و تاریخچه اشیا یا موجودات ناهنجار است. چه به‌طور مستقیم و چه با اشاره به جریانی مهمتر.

هر SCP شماره سریالی خاص و یا نامی منحصر به فرد داره، و در سایت ویکی بین SCP های شماره 001 تا 3999 جست و جو کنین. آنها براساس شماره، در چهار گروه مرتب شدن:

سری I: SCP های 001 تا scp-(2011-2007) 999
سری II: SCP های1000 تا scp-(1013-2011)1999
سری III: SCP های 2000 تا scp-(2017-2013)2999
سری IV: SCP های 3000 تا scp-(2018-2017)3999

فرمت SCP ها
فایلهای SCP دارای فرمت خیلی خاصی هستن که باید نویسندگان باید به‌طور جدی به آن پایبند باشن. SCP های SCP ها محور اصلی این فرنچایز هستن. این مقالات بخش اصلی این جهان بوده و لحن، داستان ها، و امکانات این جهان رو به نمایش می ذارن.

فرمت اصلی SCP ها به شرح زیر است:
شماره پرونده: [شماره]- SCP
تاریخ گزارش: [تاریخی که گزارش ثبت شده]
محقق: [نام فرد گزارش دهنده]
سطح مهارسازی: [نام کلاس]
پروتکل های ویژه مهارسازی: [خلاصه‌ای دقیق از تمام پروسه‌ها و اشیا مورد نیاز برای مهار ایمن ناهنجاری]
توضیحات: [مقاله‌ای فنی که تمام صفات، تواناییها و فعالیتهای SCP رو توضیح میده.]
مکمل ها: [فایلهای مکملی که به صورت اختیاری به انتهای متن اضافه میشن.]

هر SCP براساس میزان سختی مهارش، یک کلاس شی دریافت میکنه.
اینها کلاسهای اصلی شی هستن:
بی‌خطر: بنیاد می‌تونه این ناهنجاریها رو صرفاً با تنها گذاشتن مهار کنه. هیچ پروسه، روش، و یا اتفاق خاصی برای جلوگیری از آسیب رساندن آنها به جهان نیست. این لزوماً به این معنی نیست که آن شی بی‌خطر نیست؛ یک شی در کلاس بی‌خطر ممکن است در صورت مهار نشدن، تمام جهان رو تهدید کنه، اما مهار آنها بسیار راحت است.

برای مثال: scp-1981, scp-2579, scp-993, scp-1425, scp-3039

اقلیدس: این ناهنجاریها ذاتاً غیر قابل پیش بینی هستن و یا برای مهارشان به تلاش بیشتری نیاز است. مطمئن نیستین که اگر آنها رو تنها بذارین چه اتفاقی می افته و ممکن است کمی پیچیده تر از اشیا، موجودات و یا پدیده‌های بی‌خطر باشه.

برای مثال: scp-3008, scp-426, scp-1171, scp-3001, scp-1609
کتر: مهار این SCP ها بسیار دشوار بوده و نیازمند هزینه و منابع هنگفت، و یا روندهای ویژه مهارِ بسیار پیچیده هستن. خطرناکترین پدیده‌ها در دسته کتر قرار میگیرن، و خیلی اوقات (نه همیشه) تهدید بزرگی برای انسانیت یا تمام ساختار جهان هستن.

مثالها: scp-1739, scp-231, scp-2935, scp-3200 (یه کتر بامزه) scp-2293

علاوه بر این، تعدادی کلاسهای شی ثانویه و عجیب نیز وجود دارن که خیلی کمتر از سه گروه بزرگ بالا استفاده میشن، اما همچنان بسیار مهم هستن.

تامیل: این یک کلاس شی بسیار کمیاب است که فقط توسط بالاترین سطوح بنیاد شناخته شدن. در اصل اشیا کلاس تامیل "ضد کتر هستن" بنیاد از آنها برای خنثی سازی و مهار SCP های دیگر استفاده میکنه. آنها برای بنیاد، که به ندرت از ناهنجاریها استفاده میکنه، نقش یک ابزار قدرتمند رو دارن.

مثالها: scp-2000, scp-2003, scp-3000, scp-179, scp-3031

خنثی شده: این اشیا‌ در گذشته ناهنجار بودن. شاید خود به خود از کار افتاده باشن. و یا شاید کسی، چه به‌طور تصادفی و چه به‌طور عمد، آن رو نابود کرده. به هرحال این شی دیگر آثار ناهنجار فعال نداره.

مثال ها: scp-1470, scp-2682, scp-3519, scp-1762, scp-2420

اگر میخوای خوندن راهنما رو متوقف کنی و وارد ویکی بشی، الان وقته خوبیه. شاید بتونی یکی از لینکهای بالا رو انتخاب کنی و بعد پیوندهای مقابل و پیمایش های داخلش رو دنبال کنی. شاید بتونی به یکی از پیج های سری ها بری، (من شخصا سری II و سری III رو پیشنهاد میکنم.) و بعد روی یکی از اسمهایی که به نظرتون جذاب است را انتخاب کنید. یا میتونی تاس بندازی و یک SCP رندوم رو انتخاب کنی.

یکی از بهترین روشهای شناخت بنیاد این هست که خودت تمام ژانرها، احساسات، ایده‌هایی که بنیاد بر می انگیزه رو کشف کنی، تا حس راز آلودی و واقع‌گرایی اون رو حفظ کنی.

هنوز چیزهای زیادی برای یاد گرفتن درباره فرهنگ، واژگان و جهان این سایت هست. شما میتونی با خوندن مطالب زیاد، دانش خودت رو بیشتر کنی. این کار خیلی حال میده. و یا اگر میخواین درک بهتری بر اوضاع پیدا کنی، یا راههای دیگه ای رو برای ورود به جامعه پیدا کنی، به خوندن ادامه بده. هنوز چیزهای زیادی هستن که میخوام نشونت بدم.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License